BREAKING

TAG Hands-on
0

LG G3 hands-on video preview + pics!

by dlife In case you didn't know, Digital Life was invited to LG's big LG G3 event in London and we had the chance to see up close and personal the new 2014 flagship model of the Korean company, along with several photos and a juicy hands on video. The demo devices you see in the photos […] 30 May 2014 at 11:42 pm
0
lg-gpad8.3_0

LG G Pad 8.3 Hands-On

by George Iosifidis Well it's been a long time since the last time that LG released a tablet but it looks like that G Pad 8.3 has a lot of potential. We're talking about a WUXGA tablet with a 8.3 inches display (1920x1080p) and 273 ppi, that uses the quad core Qualcomm Snapdragon 600 SoC @ 1.7GHz. The device […] 16 September 2013 at 04:08 pm
0

Huawei Honor 2 Review: best value for money... on steroids

by George Iosifidis It's time for Huawei with its Honor 2 model to enter our labs and stick with us for a really hard worked review. The device of course has been available in the European market for almost 5 months but I'm under the impression that it is going to be a huge seller thanks to its really affordable […] 2 April 2013 at 02:23 pm
0
Alcatel-OneTouch-Idol-Ultra-1

Alcatel One Touch Idol Ultra hands on (photos & video) Unbelievably thin (MWC 2013)

by niki lyberis When Alcatel announced the One Touch Idol Ultra during the CES 2013 last January, it claimed that this would be the most thin smartphone in the wolrd. It managed to gain our interest, and we do want to see it and get it in our hands. Indeed, when you're told that a smartphone is only […] 27 February 2013 at 04:32 pm
0
Image000041

Blackberry Z10: Hands on photos (MWC 2013)

by Christine Kitsati There are some times in life that you forget everything else when you have the chance to use a very special gadget... This is not "big talking'' when we refer to Z10 which will change Blackberry ( RIM's new name) future to the best. Although there are a lot of beauties in Spain that can... […] 24 February 2013 at 11:09 pm
0
Samsung_Galaxy_S_iii_Electopia

Dëshiron të shohësh benchmarks-et e Samsung Galaxy S III?

by Aldo Rama Aggelos Sfakianakis, dhe këtë herë pa humbur kohë, sapo mori pajisjen në duart e tij, i pa të 4 benchmarks-et për të matur performancën e e tij. Foto që do shihni me poshtë janë të renditura në këtë mënyrë: Electopia, AnTuTu, Quadrant dhe Vellamo. Pra, pa u zgjatur shumë, shihni vetë përformancat e Samsung Galaxy […] 4 May 2012 at 10:46 pm
0
LG_Optimus_4X_HD-HTC_One_X_7

Këtë nuk duhet ta humbasësh. Krahasojmë dy quad-core, LG Optimus 4X HD dhe HTC One X (vid)

by Aldo Rama Nuk ka gjë më bukur se të krahasosh dy celularë. Dhe sidomos kur bëhet fjalë për dy smartphone, që prodhuesit e tyre kanë derdhur mbi to gjithë dijet e tyre teknologjike. “Asnjë llojë lidhje”. Smartphone-t HTC One X dhe LG Optimus 4X HD mund të kenë karakteristika teknike “carbons” (ok! me dy, tre përjashtime të […] 13 April 2012 at 02:18 pm
0
Hands_on_HTC_One_X

HTC One X. Shih këtu hands-on e parë

by Aldo Rama Mbase celulari më i mirë i ekspozitës. Me procesor quad-core në 1,5GHz, ekran 4,7 me rezolucion HD 720 dhe ndriçues 8MPixels CMOS BSI (BSI* back illuminated sensor). Është e vërtet se materiali me të cilin është bërë na kujton Nokia N9 (shih polycarbonate) por ajo që ka rëndësi është rezultati dhe cilësia e mirë e […] 9 April 2012 at 09:00 am
0
20120226_164040

Huawei Ascend D quad Hands-on @MWC2012 (Photos)

by Aldo Rama Si titull mund të vinim: “si një procesor i ri” bënë ndryshimin. Procesori i ri K3 është 49% më i shpejtë se ato të smartphone-ve të tjerë të shpejtë, dhe krahasimi është bërë me iPhone 4S dhe Samsung Galaxy SII. Aggelos Sfakianakis e kishte në duart e tij pajisjen Huawei Ascend D quad, të superphone-it […] 1 April 2012 at 01:00 pm
0
HTC_S_1

HTC One S: Hands-on i parë në digitallife.gr

by Aldo Rama HTC One S është pajisja e dytë e serisë One të HTC-së, që inkorporon sistemin operativ Ice Cream Sandwich dhe User interface-in e ri Sense 4.0. Përsa i përket karakteristikave teknike, HTC One S peshon 199 gr dhe dimensionet e tij janë 130×65×7,95 mm. Disponon një ekran 4,3 inç, AMOLED me rezolucion QHD 960×540 pixels […] 31 March 2012 at 01:08 pm